NOVINKY

arr3Doručování zásilek do Vánoc Doručení vašich zásilek do pátku 21.12.2018 garantujeme, pokud objednáte zboží do úterý 18.12.2018... arr3Spuštěny nové stránkyVážení zákazníci, spustili jsme pro vás nové rozhraní stránek, aby pro Vás byly informace...

O čokoládě » Použité suroviny v čokoládách
Použité suroviny v našich čokoládách

Kakaové máslo

Kvalitní čokoláda by měla obsahovat 100% podíl tuků kakaového másla. Méně kvalitní čokolády ho nahrazují z menší či větší míry jinými rostlinnými tuky, čímž se čokoláda šidí. Jako laciná náhrada kakaového másla se používá např. palmový olej, kokum gurgi, bambucké máslo, olej z jader mangových pecek… Tato náhrada se potom nazývá rostlinný tuk.

V našich čokoládách najdete 100% podíl tuků kakaového másla.

 

Lyofilizované ovoce

Pod tímto sofistikovaným názvem se skrývá velmi šetrně vysušené ovoce. Je to metoda, při které je ovoce hluboce zmraženo a při sníženém tlaku a za zvyšování teploty dochází k sublimaci vody. Díky tomu nedochází k porušení jeho struktury a ovoce si tak zachovává mnoho svých vlastností i v sušeném stavu.

 

Přírodní vanilka

V nejméně kvalitní čokoládě je nahrazována vanilkovou příchutí, resp. esencí, protože kvalitní vanilka je velmi drahá. Kolébkou vanilky je Mexiko. Dříve byla používána nejen jako dochucovadlo, ale i jako lék na povzbuzení srdeční činnosti a k celkovému vzpružení organizmu. Do Evropy přišla vanilka v první polovině 16. století.

Až v 19. století bylo objeveno umělé opylování vanilky a následně se rozšířila do dalších kolonií. Semeník dozrává po opylení v tobolku až za tři čtvrtě roku. Tobolky se ale trhají dříve a to po jejich zežloutnutí, protože zcela zralé tobolky praskají a aromatický tmavohnědý obsah vyteče a tím se plod znehodnocuje.

Jsou dva komerčně využívané druhy vanilky, a to vanilkovník plocholistý (jinak zvaný bourbonská vanilka) a vanilla tahitian.

 

Sójový lecitin

Lecitin v čokoládě plní několikerou funkci, jako zvýšení jakosti čokolády a řadu výhod při její výrobě. Pokud se má při výrobě čokolády dosáhnout správné konzistence a typického aroma, je zapotřebí mnoho mlecích operací v tzv. konšovacím stroji. Použitím lecitinu se přitom snižuje viskozita, zkracuje se doba zpracování a šetří se kakaové máslo. Zároveň ale také ovlivňuje příznivě vlastnosti čokolády. Čokoláda získá větší odolnost proti vyšším teplotám, prodlouženou trvanlivost, zvýšený lesk povrchu a sníží se nebezpečí jejího předčasného šedivění.

Lecitin je přírodním antioxidantem přirozeně obsaženým v každé živé buňce. Má funkci antioxidantu a emulgátoru a v potravinách plní mnoho pozitivních funkcí – např. zabraňuje oddělení vody od oleje, zpomaluje tvrdnutí chleba apod. Lecitin dovoluje emulgovat (smíchat) tuky a vodu a je tedy důležitým přírodním emulgátorem pro potraviny a krmivo.

 

Arabská guma (E414)

Arabská guma je pryskyřice, která se získává z mízy některých druhů akácií. Jedná se o velmi dobře stravitelnou přírodní směs sacharidů a glykoproteinů.